Bash gyorsbillentyűk, beírt parancsok visszahívása

A MathWikiből
(Változatok közti eltérés)
(Néhány a hasznos gyorsbillentyű)
a (Néhány a hasznos gyorsbillentyű)
 
(3 szerkesztő 8 közbeeső változata nincs mutatva)
1. sor: 1. sor:
 
==Bash gyorsbillentyűk==
 
==Bash gyorsbillentyűk==
::A ''bash'' tulajdonképpen a legelterjedtebb ''Linux <ref>shell</ref>''. A begépelt parancsokból egy fájlt hoz létre ami elősegíti a parancsok szerkesztését.
+
::A ''bash'' tulajdonképpen a legelterjedtebb ''Linux shell''. A begépelt parancsokból egy fájlt hoz létre ami elősegíti a parancsok szerkesztését.
A shell legfontosabb funkciói közé tartoznak a ''bash-gyorsbillentyűk''. Ezek több billentyű egyidejű lenyomásával azonnal végrehajtódó, egyszerű utasítások, melyek segítik a bash parancsok kezelését karakteres felületen és terminálablakban.
+
A shell legfontosabb funkciói közé tartoznak a ''bash gyorsbillentyűk''. Ezek több billentyű egyidejű lenyomásával azonnal végrehajtódó, egyszerű utasítások, melyek segítik a bash parancsok kezelését karakteres felületen és terminálablakban.
 
::'''''Jelölések''''': gyakran jelölik a ''Control'' billentyűt C-vel,az ''Alt'' billentyűt M-mel (Meta), az ''Entert'' E-vel, a ''Shift'' billentyűt S-sel (én az egyszerűség kedvéért a szokásos jelöléseket használom).
 
::'''''Jelölések''''': gyakran jelölik a ''Control'' billentyűt C-vel,az ''Alt'' billentyűt M-mel (Meta), az ''Entert'' E-vel, a ''Shift'' billentyűt S-sel (én az egyszerűség kedvéért a szokásos jelöléseket használom).
  
 
===Néhány a hasznos gyorsbillentyű===
 
===Néhány a hasznos gyorsbillentyű===
*''Ctrl-a'' sor elejére ugrik
+
*''Ctrl-a'' : sor elejére ugrik
*''Ctrl-e'' sor végére ugrik
+
*''Ctrl-e'' : sor végére ugrik
*''Ctrl-u'' törli az aktuális sort
+
*''Ctrl-u'' : törli a kurzor előtt lévő karaktereket
*''Ctrl-c'' megállítja a futó programot
+
*''Ctrl-c'' : megállítja a futó programot
*''Ctrl-l'' az utolsó parancs kivételével törli a képernyőt
+
*''Ctrl-l'' : az utolsó parancs kivételével törli a képernyőt
*''Ctrl-r'' keresés a már beírt parancsok között
+
*''Ctrl-r'' : keresés a már beírt parancsok között
*''"fel / le nyilak"'' sorban visszahívja a régebbi parancsokat/újabb parancsokat
+
*''"fel / le nyilak"'' : sorban visszahívja a régebbi parancsokat/újabb parancsokat
*''TAB'' automatikus parancskiegészítés: ha nem emlékszünk egy parancs utolsó betűire, vagy túl hosszú ideig tart begépelni, csak írjuk be az elejét és nyomjuk meg a TAB billentyűt. Ez automatikusan kiegészíti a parancsot (esetleg könyvtár- vagy programnevet). Ha több kiegészítési lehetőség is van, akkor először nem történik semmi, a TAB második lenyomására az összes azonosan kezdődő parancsnév megjelenik. Gépeljünk be még annyi betűt a parancsból, hogy az egyértelmű legyen, majd használjuk újra a TAB billentyűt.
+
*''TAB'' : automatikus parancskiegészítés: ha nem emlékszünk egy parancs utolsó betűire, vagy túl hosszú ideig tart begépelni, csak írjuk be az elejét és nyomjuk meg a TAB billentyűt. Ez automatikusan kiegészíti a parancsot (esetleg könyvtár- vagy programnevet). Ha több kiegészítési lehetőség is van, akkor először nem történik semmi, a TAB második lenyomására az összes azonosan kezdődő parancsnév megjelenik. Gépeljünk be még annyi betűt a parancsból, hogy az egyértelmű legyen, majd használjuk újra a TAB billentyűt.
*''Alt-/'' filenév-kiegészítés
+
*''Alt- /'' : filenév-kiegészítés
*''Alt-~'' felhasználónév-kiegészítés
+
*''Alt-~'' : felhasználónév-kiegészítés
*''Shift-PgUp/PgDn'' az oldal tetejére/aljára ugrik  
+
*''Shift-PgUp / PgDn'' : az oldal tetejére/aljára ugrik  
::A ''bash-gyorsbillentyűk'' használata rendkívül hasznos, meggyorsítja és megkönnyíti a számítógépes munkát, egyszerű, jól áttekinthető parancskezelést tesz lehetővé.
+
*''Ctrl-z'' : háttérbe teszi az elfelejtett "&" miatt otthagyott programot
::Bővebben a bash shellről: [[http//]]
+
----
<references/>
+
 
 +
 
 +
A ''bash gyorsbillentyűk'' használata rendkívül hasznos, meggyorsítja és megkönnyíti a számítógépes munkát, egyszerű, jól áttekinthető parancskezelést tesz lehetővé.
 +
::Bővebben a bash shellről: [http://www.szabilinux.hu/mandrake/007.html www.szabilinux.hu/mandrake/007.html]

A lap jelenlegi, 2006. december 12., 18:12-kori változata

Bash gyorsbillentyűk

A bash tulajdonképpen a legelterjedtebb Linux shell. A begépelt parancsokból egy fájlt hoz létre ami elősegíti a parancsok szerkesztését.

A shell legfontosabb funkciói közé tartoznak a bash gyorsbillentyűk. Ezek több billentyű egyidejű lenyomásával azonnal végrehajtódó, egyszerű utasítások, melyek segítik a bash parancsok kezelését karakteres felületen és terminálablakban.

Jelölések: gyakran jelölik a Control billentyűt C-vel,az Alt billentyűt M-mel (Meta), az Entert E-vel, a Shift billentyűt S-sel (én az egyszerűség kedvéért a szokásos jelöléseket használom).

Néhány a hasznos gyorsbillentyű

  • Ctrl-a : sor elejére ugrik
  • Ctrl-e : sor végére ugrik
  • Ctrl-u : törli a kurzor előtt lévő karaktereket
  • Ctrl-c : megállítja a futó programot
  • Ctrl-l : az utolsó parancs kivételével törli a képernyőt
  • Ctrl-r : keresés a már beírt parancsok között
  • "fel / le nyilak" : sorban visszahívja a régebbi parancsokat/újabb parancsokat
  • TAB : automatikus parancskiegészítés: ha nem emlékszünk egy parancs utolsó betűire, vagy túl hosszú ideig tart begépelni, csak írjuk be az elejét és nyomjuk meg a TAB billentyűt. Ez automatikusan kiegészíti a parancsot (esetleg könyvtár- vagy programnevet). Ha több kiegészítési lehetőség is van, akkor először nem történik semmi, a TAB második lenyomására az összes azonosan kezdődő parancsnév megjelenik. Gépeljünk be még annyi betűt a parancsból, hogy az egyértelmű legyen, majd használjuk újra a TAB billentyűt.
  • Alt- / : filenév-kiegészítés
  • Alt-~ : felhasználónév-kiegészítés
  • Shift-PgUp / PgDn : az oldal tetejére/aljára ugrik
  • Ctrl-z : háttérbe teszi az elfelejtett "&" miatt otthagyott programot


A bash gyorsbillentyűk használata rendkívül hasznos, meggyorsítja és megkönnyíti a számítógépes munkát, egyszerű, jól áttekinthető parancskezelést tesz lehetővé.

Bővebben a bash shellről: www.szabilinux.hu/mandrake/007.html
Személyes eszközök