FTP szerver konfiguráció windows alatt

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tuzcsaba (vitalap | szerkesztései) 2006. december 1., 23:15-kor történt szerkesztése után volt.

Tartalomjegyzék

FTP szerver konfigurációja Windows alatt

Néhány általános tudnivaló

Amit kezdetnek tudni érdemes az FTP-ről
  • Fájlok átvitelére alkalmas protokoll, mely feladatát platformfüggetlenül ellátja, azaz többek közt nem operációs rendszer függő
  • Biztonsági szempontból nem a legjobb megoldás, használata helyett sftp(Secure FTP) használata javasolt, ami megfelelő biztonságot nyújt az illetéktelen kíváncsiskodókkal szemben.

Technikai alapok

Amikor valaki FTP szerver beállításba kezd, néhány paramétert nem árt általánosan ismernie, és azok jelentését tudnia.
Az FTP kliens/szerver alapú kapcsolatot hoz létre. A kliens általában minden Web böngészőbe integrálva van, de nagyszerű, sokoldalúan használható speciálisan erre a célra tenyésztett alkalmazások is léteznek. Ezek közül kiemelném a FlashFXP nevű programocskát, de ez a cikk nem a kliensoldali lehetőségekkel foglalkozik.

Az FTP szerver, mint minden más szerver alkalmazás hálózati kapun(porton) keresztül valósítja meg a kapcsolatot. Az FTP alapértelmezett portja a 21-es. Amennyiben az otthoni gépeden szeretnél FTP szervert indítani, lehetőleg NE ezt a portot használd, mivel így rövid időn belül ismeretlen IP címek garmadája kezd majd próbálkozni azzal, hogy rákapcsolódjon. Sokkal jobban teszed ha valami teljesen véletlenszerű portot használsz, amit majd annak adsz meg, akit érdemesnek tartasz rá. Ez egy plusz(bár elég gyenge) védelmi vonalat jelent.

Akik változó IP-jű internetkapcsolatot(pl. ADSL és rokonai) használ, annak komoly problémát jelentene a gépének megtalálása kintről, ha nem lenne http://www.dyndns.org.

Fontos még megjegyezni, hogy amennyiben a leendő szervergép router-en keresztül csatlakozik, akkor igénybe kell venned a routered hálózati címfordítási(NAT) szolgáltatásait, mivel a megfelelő portot "forward"-olni kell a szervernek. Ennek az az oka, hogy a router a belső hálózatot leválasztja az internetről, tehát kintről a belső gépek, így a te szervered sem látszik. Azonban lehetőség van arra, hogy a router valamely portjára érkező kérelmeket továbbítsa egy megfelelő belső IP címre. Ezzel mélyebben nem kívánok most foglalkozni, de temérdek információ található a témában, annyit mondok hogy ezzel a router által a gépeink elé tartott pajzson elég nagy lyukat ütünk, de valamit valamiért.

folyt. köv.

Személyes eszközök