Informatika1-2008/GyakorloZHFeladatok

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tothagi (vitalap | szerkesztései) 2008. október 18., 21:42-kor történt szerkesztése után volt.

Gyakorló feladatok az 1. zárthelyire

Gyakorló feladatok az 1. zárthelyire

Tartalomjegyzék

Linux

hamarosan...

Logika

hamarosan...

Folyamatábrák

hamarosan...

Maple

  • Rajzold ki a sin(x)*x^3 függvényt a -10-től 5-ig terjedő intervallumon!
  • Számoljuk ki Maple-le, az 1+1/2+1/3+...+1/100 eredményét! Adjuk meg az értéket racionális tört alakban és lebegőpontos számként is!
  • Mennyi nops(op({1,1,1,2,3})); értéke?
  • Írjuk ki a 2 és 200 közötti páros számok négyzeteit!
  • Írj procedúrát, mely a kapott listát megfordítja!

pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: [5,2,1,9,7,3]

  • Írj procedúrát, mely meghatározza egy lista maximális elemét!

változatai: pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: 9 Keresd meg az abszolút értékben legnagyobb elemet! pl. feladat([3,7,-9,1,-2,5]); eredménye: -9 Keresd meg a maximális elem helyét az adott listában! pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: 3

  • Írj procedúrát, mely a kapott listában lévő elemeket összeadja!

pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: 27 változatai: Add össze az elemek négyzeteit a kapott listában! pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: 169 Add össze az elemek hármas maradékait a kapott listában! pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: 6 A kapott listában add össze a prímszámokat! pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: 17

  • Írj egy procedúrát, mely megadja az n. prímszámot! (n bemenő paraméter)

pl. feladat(6); eredménye: 13

  • Írj procedúrát, mely megadja, hogy hány darab prímszám van n-ig! (n bemenő paraméter)

pl. feladat(16); eredménye: 6

  • Írj procedúrát, mely két listát kap, és eredményül egy harmadik listát ad, mely tartalmazza az összes olyan szorzatot, melynek első tagja az első, második tagja a második listából való.

pl. feladat([a,b,c],[x,y]); eredménye: [a*x,a*y,b*x,b*y,c*x,c*y]

  • Adott egy sorozat a következő kezdő értékekkel és rekurziós összefüggéssel:

a(1)=4, a(2)=5, a(3)=6, a(n)=a(n-1)-2*a(n-2)+3*a(n-3) Írj procedúrát, mely adott n-re kiszámítja a sorozat megfelelő értékét! Figyelj arra, hogy Maple megjegyezze a már kiszámolt értékeket!

  • Írj procedúrát, mely kap egy listát és visszaadja egy másik listában, hogy mely helyeken szerepel a kapott listában prímszám!

pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: [1,2,5,6]

  • Írj procedúrát, mely a kapott n elemű l listára egy n-1 elemű m listát ad vissza, ahol m[i]:=l[i]+l[i+1] !

pl. feladat([3,7,9,1,2,5]); eredménye: [10,16,10,3,7] változatok: Írj egy procedúrát, mely az előbbi lépést addig ismétli míg végül egy egyelemű listát kapunk! (Mi lesz a kapott egyelemű lista egyetlen eleme?)

  • Írj procedúrát, mely kap két listát azonos hosszúságú listát, és megadja, hogy melyik az a legkisebb pozíció, ahol az első lista adott eleme nagyobb, mint a második lista megfelelő eleme!


  • Mit ad eredményül az alábbi program?
with(plots):
with(plottools):
vonalak:=[]:
for i from 1 to 5 do
  vonalak:=[op(vonalak),line([i,i],[i,i+1]),line([i,i+1],[i+1,i+1])];
end do:
display(vonalak);



Xhtml

hamarosan...



- lista, hogy a 3k+1 játék miként éri el az 1-et, pl. 3-ra [3,10,5,16,8,4,2,1]



- masodfoku egyenlet megoldasa: a,b,c parameterek (ax^2+bx+c) ebbol reszek: csak solve-val, solve nelkul: semmi vizsgalat, vizsgalat, hogy a=0-e? vizsgalat, hogy a diszkriminans negativ-e? - select, map vs for ciklusra peldak (igy is ugy is kerjuk): valogasd ki egy listabol a 0-ra vegzodoeket es ird ki ezeket a 0 vegzodes nelkul (azaz a tized reszeiket) - melyik az az n ahol eloszor lesz nagyobb az egyik fuggveny, mint a masik - listaban leghosszabb novo sorozat keresese - novo-csokkeno lista szetvalasztasa (azaz keresd meg a torespontot) - a discont=true-ra is rakerdezhetnenk: hogyan rajzolja ki a fuggveny, igy vagy ugy az adott abrat - egy adott n-re ellenorizd, hogy a pascal haromszog (tanultak linalgbol) n. soranak osszege tenyleg 2^n-e, for ciklussal szeretnem, ha osszeadnak az ertekeket, es faktorialissal szamoljak ki az "n alatt a k"-kat - faktorialis szamitas rekurzioval, illetve anelkul - keressuk meg egy adott szam legkisebb olyan tobbszoroset, ami 0-ra vagy 3-ra vegzodik - keressuk meg egy adott szam legkisebb olyan osztojat, ami 1-nel nagyobb; ha ez epp az adott szam, akkor irjuk is ki az egyertelmu kovetkeztetest, hogy a szam prim - generaljunk 1 es 10 kozott 5 db (nem feltetlenul kulonbozo) veletlen egesz szamot - ehhez a rand()-ot megmondanam, persze emlekezniuk kellene, de nincs rajta a lapon

- kicsit az elmeletre meno: - solve - oldjuk meg egy adott egyenletet - %-ra pelda - evalf-ra kerdes - adott egyenletnek rajzoltasd fel a jobb, illetve a bal oldalat

Személyes eszközök