Informatika1-2009/Hazi4

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Tothagi (vitalap | szerkesztései) 2009. szeptember 29., 21:42-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Negyedik házi feladat (hf4) - 5 pont

Ennek a házi feladatnak a beadási határideje

  • keddieknek: 2009. október 12 éjfél,
  • szerdaiaknak: 2009. október 6 éjfél,
  • péntekieknek: 2009. október 8 éjfél.

A feladat az info1hazi KUKAC gmail PONT COM címre egy e-mailt küldeni, amelynek tárgya (a konvenciónak megfelelően) hf4<felhasználói név>, ahol a <felhasználói név> a Matek Intézeti felhasználói nevetek.

Készítsetek egy Sage munkafüzetet, amelyben megoldjátok az alábbi 3 feladatot. Mentsétek le (a munkafüzetet megnyitva File...-> Download to a file) a gépetekre, és küldjétek el csatolva. A csatolt fájl neve hf4<felhasználói név>.sws legyen.

  • Gyakorlaton szerepelt az egy listában szereplő monoton részlistákat összeszámoló feladat. Írjátok meg ennek egy újabb megoldását, a következő algoritmus alapján. Először a zip függvény segítségével állítsátok elő az összes egymás utáni számhármasból álló listát, azaz a [1,9,4,2,7] lista esetén a [(1,9,4),(9,4,2),(4,2,7)] listát. Majd számoljátok össze, hogy ebből hány hármas alkot "hegyet" vagy "völgyet". Egy számhármas hegyet alkot, ha a középső szám nagyobb, mint a két szélső; és völgyet alkot, ha a középső szám kisebb, mint a két szélső. A helyek, illetve völgyek adják a monoton részlisták közti váltásokat, így ezek számánál eggyel több lesz a végeredmény. (Most is feltesszük, hogy a lista különböző számokból épül fel.)
  • Írjatok egy programot, mely 1 és 1000 között megkeresi az összes tökéletes számot. Egy számot tökéletesnek nevezünk, ha osztóinak összege (leszámítva magát a számot), éppen az adott számot adja. A 6 tökéletes szám, hiszen 6=1+2+3.
Segítség: Először írjunk egy eljárást, ami meghatározza a kapott szám osztóinak összegét.
  • Rajzoljatok valami szép ábrát! (Használjátok a 4. előadáson tanultakat.)

A munkafüzet legyen olyan állapotban, hogy az Action...-> Restart workspace, Action... -> Delete All Output és az Action... -> Evaluate All parancsok kiadása után is helyes legyen.

Személyes eszközök