Informatika1-2011/Gyakorlat4

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Ador (vitalap | szerkesztései) 2011. október 3., 14:10-kor történt szerkesztése után volt.

Egyszerűbb rekurzív függvények

  1. Írj egy Sage függvényt palindroma néven, amely bemenetként kap egy stinget (s) és eldönti, hogy a string egy palindróma-e! (Azt nevezzük palindrómának ami visszafelé olvasva is ugyanaz, pl 'almaamla' vagy 'abcdcba').
  2. Írj egy függvényt bst_beszur néven, amely bemenetként kap egy bináris keresőfát (bst) és egy elemet (elem) és ha az elem már a fában van akkor False értékkel tér vissza, egyébként beszúrja az elemet a megfelelő helyre a fába és True-t ad vissza.

Gráfok létrehozása

  • Hozz létre egy irányítatlan gráfot a szomszédsági mátrixának megadásával! Legyen 5 csúcsa, és 7 éle! Rajzold is ki a show() függvénnyel!

(segítség: négyzetes és szimmetrikus mátrixot adj meg! Például egy 3 csúcsú gráf így adható meg márixxal:

 M = matrix([[0,1,0],[1,0,1],[0,1,0]])
 g = Graph(M)
 show(g)

)

  • Hozz létre egy irányítatlan, 3 mélységű bináris fát G névvel:
 G = graphs.BalancedTree(2,3)

Adj hozzá egy élet hogy kör is legyen benne:

 G.add_edge(6,4)

Nézd meg, milyen lett!

Gráfok bejárása

  1. Írj egy függvényt ami egy gráfban mélységi keresés szerint keres meg egy elemet, egy adott, másik elemből kiindulva! Segítség, pszeudo-kód: DFS-wikipedia
  2. Írj egy függvényt ami egy gráfban szélességi keresés szerint keres meg egy elemet, egy adott, másik elemből kiindulva! Segítség, pszeudo-kód: BFS-wikipedia
  3. Próbáld ki a kétféle keresést a g és a G gráfokon!
Személyes eszközök