Informatika1-2016/HF5

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gaebor (vitalap | szerkesztései) 2016. november 13., 11:03-kor történt szerkesztése után volt.

Octave házi feladat

Adjunk meg octave-ban egy

x = megoldas(n,c,d)

alakban hívható függvényt, ami megadja egy n-ismeretlenes, homogén lineáris egyenletrendszer egy megoldását. Ez az egyenletrendszer n = 6 esetén a következő alakot ölti:

A*x = b

ahol

b = [0; 0; 0; 0; 0; 0]
A =
  1 -2  1  0  0  0
  1 -2  1  0  0  0
  0  1 -2  1  0  0
  0  0  1 -2  1  0
  0  0  0  1 -2  1
  0  0  0  1 -2  1

Az első argumentumban megadott n változótól függjön az A mátrix mérete (n\times n-es) és egyben a jobb oldali vektor mérete is (n\times1-es)!
Az A mátrix rangja n − 2 (tesztelés közben ellenőrizzük), így nulltere 2-dimenziós, tehát az összes megoldás c\mathbf{x}_1 + d\mathbf{x_2} alakba írható, ahol \mathbf{x}_1, \mathbf{x}_2 a nullteret kifeszítő vektorok. A függvény tehát az (n,c,d) bemenetre az Értelmezés sikertelen (lexikai hiba): c\mathbf{x}_1 + d\mathbf{x}_2</math megoldást adja vissza. Segítség: * Használhatjátok a <tt>null</tt> vagy <tt>rref</tt> parancsot! Formai követelmények: * A megoldást egy <tt>.m</tt> kiterjesztésű szövegfájlban küldjétek el. * A fájl a feladatban kitűzött egyetlen függvény definícióját tartalmazza és semmi mást * A fájl végén legyen egy üres sor. * A fájl neve a következő formátumú legyen: T<tankör>_HF5_<felhasználónév>.m '''Beadási határidő: TBD''' Tanács: * A <tt>megoldas</tt> függvény belsejében minden parancsot pontosvesszővel ('''<tt>;</tt>''') zárjunk le. * Érdemes [[Putty_haszn%C3%A1lata|Putty]]-al belépni a <tt>leibniz</tt>-re és ott használni az <tt>octave</tt>-ot és [[WinScp_haszn%C3%A1lata|WinScp]]-vel szerkeszteni a beküldendő fájlt. * Teszteléshez használhatjuk az <tt>octave</tt>-ot parancssorból így: borbely@leibniz:~$ <b>octave T9_HF5_borbely.m</b>

Személyes eszközök