Informatika2-2018/Gyakorlat3

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Gaebor (vitalap | szerkesztései) 2018. február 21., 11:28-kor történt szerkesztése után volt.

előző fel következő

Tartalomjegyzék

Feladatok

Kezdő

Átlaghoz legközelebbi

Írjunk függvényt, mely a kapott valós számokat tartalmazó listában megkeresi a lista elemeinek átlagához legközelebbi számot és ezzel tér vissza.

n hosszú növekvő részek

Írjunk függvényt, mely kap egy listát és egy egész számot (n). Megkeresi az összes olyan n hosszú részintervallumot, amire igaz, hogy az elemei növekvő sorrendben vannak. Ezeket a listákat beteszi egy fő listába és ezt adja vissza. Segítség: bontsuk részfeladatokra!

Névkonfliktus

Egy házibuliban sok új ismeretlen emberrel találkozunk, ezért felírjuk a neveiket egy listába. Ha két új ismerősünket is ugyanúgy hívják, abból probléma lehet, ezért szeretnénk egy python függvényt, ami szól ilyen esetben.

A függvény neve legyen nevkonfliktus, és egy paramétere legyen:

  • nevek, egy lista, amiben a buliban levő emberek beceneve szerepel.
  • A függvény True-val térjen vissza ha van két ember akinek ugyanaz a beceneve, és False-al egyébként.

Segítség:

Vigyázzunk, hogy akkor ne jelezzünk ha valakinek önmagával ugyanaz a neve (ami mindenkire igaz), hanem csak akkor ha két különböző embernek ugyanaz a neve.

Kiejtés

A föld bizonyos nyelvei a magyarok számára elég nehezen beszélhetőek, például azért, mert az ő szavaikban sokkal több a mássalhangzó mint a mienkben. Magyarok számára például nehéz lehet kiejteni a szlovák zmrzlina szót, ami magyarul azt jelenti hogy fagylalt.

Írjunk python függvényt, ami megpróbálja megállapítani hogy egy szót nehéz-e kiejteni, a benne levő mássalhangzók száma alapján.

  • A függvény neve legyen kiejtes,
  • egy paramétere legyen: szo, egy idegen nyelvű szó. Az egyszerűség kedvéért az itt leírt változat csak angol kis betűket fog tartalmazni.
  • A függvény True-val térjen vissza, ha legalább kétszer annyi mássalhangzó van a szóban mint magánhangzó, és False-al egyébként. A lehetséges betűk közül az a, e, i, o, u számít magánhangzónak.

= Fogások

A diétánk szigorúan meghatározza hogy hány kalóriás ebédet kell fogyasztanunk, így kicsit gondban vagyunk amikor étteremben eszünk és nem magunknak állítjuk össze az ételt. Szerencsére az étlapon mindenhez oda van írva a kalóriaértéke, így egy kicsit könnyebb a dolgunk. Azonban még mindig ki kell választanunk a megfelelő első és második fogást ami megfelel a diétánknak.

A függvény neve legyen fogasok, és három paramétere legyen:

  • kaloria, egy természetes szám, hogy hány kalóriát kell fogyasztanunk
  • elso, egy lista, amiben a különböző lehetséges első fogások kalóriaértéke van, tehát természetes számokat tartalmaz
  • masodik, szintén egy lista, ami a második fogások kalóriaértékét tartalmazza.
  • A függvény True-val vagy False-al térjen vissza attól függően, hogy lehet-e olyan első és második fogást választani amelyek összege pontosan a kaloria.

Záró

cloudcoder-en a feladatok ajánlott sorrendje:

  1. nevkonfliktus
  2. ismetles
  3. kiejtes
  4. szorzotabla
  5. fogasok
  6. pascal
  7. cserebere
  8. nev_generator

előző fel következő

Személyes eszközök