Informatika2-2022/CsütGyak04

A MathWikiből
(Változatok közti eltérés)
(Átlaghoz legközelebbi)
34. sor: 34. sor:
  
 
Írjunk függvényt, mely a kapott valós számokat tartalmazó listában megkeresi a lista elemeinek átlagához legközelebbi számot és ezzel tér vissza.
 
Írjunk függvényt, mely a kapott valós számokat tartalmazó listában megkeresi a lista elemeinek átlagához legközelebbi számot és ezzel tér vissza.
 +
 +
 +
==Nehezebbek==
 +
=== Pascal ===
 +
A Pascal-háromszög a binomiális együtthatók háromszög formában való elrendezése. Részletes leírás található pl. a magyar [https://hu.wikipedia.org/wiki/Pascal-h%C3%A1romsz%C3%B6g wikipédián].
 +
A lényeg az, hogy az ''n.'' sor ''k.'' eleme az az ''"n alatt a k"'' binomiális együttható, és minden elem a felette levő kettő összege.
 +
Írjuk meg a <tt>pascal</tt> nevű függvényt, ami visszaadja a Pascal-háromszög első néhány sorát listák listájaként. A függvény paramétere:
 +
* ''n'', hogy hány sort számoljunk ki
 +
 +
Így tehát pl. <tt>pascal(4)</tt>-nek a következőt kell visszaadnia:
 +
 +
    [[1],
 +
    [1, 1],
 +
    [1, 2, 1],
 +
    [1, 3, 3, 1]]
 +
 +
Az elemek kiszámolásához ne a binomiális együttható általános (faktoriálisos) képletét használjuk, hanem azt, hogy a felette levő két elem összege!
 +
 +
=== Név generátor ===
 +
Egy olyan számítógépes játékon dolgozunk, amiben rendszeresen találkozunk más, a számítógép által megszemélyesített, karakterekkel.
 +
Ezeknek a karaktereknek számítógép véletlenszerűen választ nevet, azonban szeretnénk elkerülni hogy ugyanazt a nevet sokszor lássa a játékos.
 +
Ezért ahelyett hogy egy listányi nevet megadtunk volna a játék készítésekor, inkább külön-külön egy listányi előtagot és utótagot adtunk meg, hogy ezekből rakja össze a karakterek neveit.
 +
 +
Írjuk meg a függvényt, ami az összes lehetséges nevet összerakja az adott elő és utótagok listája alapján.
 +
* A függvény neve legyen <tt>nev_generator</tt>, és két paramétere legyen
 +
* ''elotagok'', egy lista, amiben az előtagok szerepelnek karakterláncokként
 +
* ''utotagok'', egy lista, amiben az utótagok vannak hasonlóan.
 +
* A adja vissza az összes lehetséges összerakott nevet egy listában.
 +
 +
===Szavak===
 +
 +
====1.====
 +
 +
Definiáljuk a kiejtés() függvényt, aminek bemenete egy sztring és a program térjen vissza <b>True</b>-val, ha ugyanannyi magánhangzó van benne, mint mássalhangzó, egyébként pedig <b>False</b>-szal. Az egyszerűsítés kedvéért használhatjuk az angol abc-t.
 +
 +
====2.====
 +
 +
Írjuk meg a nehéz() függvényt, ami egy sztringről eldönti, hogy nehéz szónak számít-e a sztring. A függvény térjen vissza <b>True<b/>-val ha két magássalhangzó egymás után következik benne és térjen vissza <b>False<b/>-szal egyébként. Az egyszerűsítés kedvéért használhatjuk az angol abc-t.

A lap 2022. március 7., 11:37-kori változata

Tartalomjegyzék

Szélsőértékek

Írjuk meg a minimum() és maximum() függvényt, aminek a bemenete egy lista és kiemenete a lista legkisebb, illetve legnagyobb eleme.

Legnagyobb, legkisebb

Írjunk egy két paraméteres függvényt szelsoertek néven, első paramétere legyen: l, ami egy számokat tartalmazó lista, a második pedig egy True vagy False érték

A függvény térjen vissza a lista legnagyobb elemek indexeivel, ha a második paraméter True, egyébként pedig legkisebb elemének indexeivel.

Tuple

Definiáljunk egy függvényt lookup() néven, aminek 2 argumentuma van. A második argumentuma egy lista, ami 2 hosszú tuple-ket tartalmaz, az első argumentum pedig a kulcs. A lookup(kulcs, lista) hívás térjen vissza az első olyan tuple második tagjával, aminek az első tagja megegyezik a kulcs bemenettel. Ha nincs ilyen tuple a listában, akkor térjen vissza None-nal.

Legnagyobb közös osztó

Definiáljuk az lnko() függvényt, aminek paramétere két természetes szám és visszatér a legnagyobb közös osztójukkal. (Ehhez felhasználható a prím_faktorizáció() függvény.)

Leghosszabb sorozat

Írjunk egy függvényt, aminek bemenete egy lista és visszatér a leghosszabb sorozat hosszával, amiben egy tag egymás után következik a listában.
Például:

  f([1,2,2,2,3])
  3

Partíció

Definiáljuk a partíció() függvényt, aminek a bemenete egy lista és visszatér egy olyan listával, amiben listánként összegyűjti a megegyező elemeket.
Például:

  partíció([1,2,2,3,3,3,3,4])
  [[1],[2,2],[3,3,3,3],[4]]

Átlaghoz legközelebbi

Írjunk függvényt, mely a kapott valós számokat tartalmazó listában megkeresi a lista elemeinek átlagához legközelebbi számot és ezzel tér vissza.


Nehezebbek

Pascal

A Pascal-háromszög a binomiális együtthatók háromszög formában való elrendezése. Részletes leírás található pl. a magyar wikipédián. A lényeg az, hogy az n. sor k. eleme az az "n alatt a k" binomiális együttható, és minden elem a felette levő kettő összege. Írjuk meg a pascal nevű függvényt, ami visszaadja a Pascal-háromszög első néhány sorát listák listájaként. A függvény paramétere:

  • n, hogy hány sort számoljunk ki

Így tehát pl. pascal(4)-nek a következőt kell visszaadnia:

   [[1],
   [1, 1],
   [1, 2, 1],
   [1, 3, 3, 1]]

Az elemek kiszámolásához ne a binomiális együttható általános (faktoriálisos) képletét használjuk, hanem azt, hogy a felette levő két elem összege!

Név generátor

Egy olyan számítógépes játékon dolgozunk, amiben rendszeresen találkozunk más, a számítógép által megszemélyesített, karakterekkel. Ezeknek a karaktereknek számítógép véletlenszerűen választ nevet, azonban szeretnénk elkerülni hogy ugyanazt a nevet sokszor lássa a játékos. Ezért ahelyett hogy egy listányi nevet megadtunk volna a játék készítésekor, inkább külön-külön egy listányi előtagot és utótagot adtunk meg, hogy ezekből rakja össze a karakterek neveit.

Írjuk meg a függvényt, ami az összes lehetséges nevet összerakja az adott elő és utótagok listája alapján.

  • A függvény neve legyen nev_generator, és két paramétere legyen
  • elotagok, egy lista, amiben az előtagok szerepelnek karakterláncokként
  • utotagok, egy lista, amiben az utótagok vannak hasonlóan.
  • A adja vissza az összes lehetséges összerakott nevet egy listában.

Szavak

1.

Definiáljuk a kiejtés() függvényt, aminek bemenete egy sztring és a program térjen vissza True-val, ha ugyanannyi magánhangzó van benne, mint mássalhangzó, egyébként pedig False-szal. Az egyszerűsítés kedvéért használhatjuk az angol abc-t.

2.

Írjuk meg a nehéz() függvényt, ami egy sztringről eldönti, hogy nehéz szónak számít-e a sztring. A függvény térjen vissza True<b/>-val ha két magássalhangzó egymás után következik benne és térjen vissza <b>False<b/>-szal egyébként. Az egyszerűsítés kedvéért használhatjuk az angol abc-t.

Személyes eszközök