Informatika2-2022/CsütGyak08

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Csonkab (vitalap | szerkesztései) 2022. április 5., 18:34-kor történt szerkesztése után volt.
(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Tartalomjegyzék

Feladatok

Fájl írása

Szótárak

1. Prímszám-e

Készítsünk egy szótárat, melyben a prímszámok vannak, mint kulcsok 2-től 100-ig, az értékek pedig igaz-hamis értékek, hogy az adott prím Mersenne-prím-e.
Ehhez 2 segéd függvényt érdemes írni:

  • Visszaadja 2-től n-ig a prímek listáját (ezt már volt korábban)
  • Megmondja egy prímszámról, hogy Mersenne prím-e: adjunk a számhoz 1-et, majd azt, hogy 2 hatvány-e tesztelhetjük úgy, hogy vizsgáljuk milyen maradékot ad 2-vel osztva, ha 0-t, osztjuk 2-vel, és vizsgáljuk tovább.

2. Gólkirály

Koppány és barátai minden hétvégén játszanak egy barátságos focimeccset az egyik helyi focipályán. Szeretnék tudni az év végén hogy ki rúgta közülük a legtöbb gólt, hogy egy kicsit megünnepelhessék az illető teljesítményét. Koppány megkért minket hogy írjunk egy python függvényt, ami segít a meccs végén elkönyvelni valaki góljait.

A függvény neve legyen golkiraly, és három paramétere legyen

  • eredmenyek, az év folyamán eddig lőtt gólok száma, szótár formájában, amiben mindenkinek a nevéhez hozzá van rendelve hogy eddig mennyit lőtt
  • jatekos és darab az elkönyvelendő gólok lövőjének neve, és a góljainak száma

A függvény adja vissza az eredmenyek-nek megfelelően módosított változatát, azaz ha eddig nem szerepelt benne játékos, akkor most szerepeljen benne darab-bal, ha eddig is szerepelt benne, akkor pedig növeljük meg a hozzá könyvelt gólok számát darab-bal.

3. Szótárból cserél

Írjunk függvényt, mely paraméterként kap egy stringet és egy szótárat. A szótárban cserék vannak, azaz, hogy melyik szót (kulcs) melyikre kell cserélni (érték). Példa a paraméterekre:

cserek = {"kiskutya":"kismacska", "majonez":"mustar", "mehecske":"lodarazs", "kikerulni":"atugrani"}
mondat = """Volt egyszer egy kiskutya, vasarba menet talalkozott a mehecskevel, mely eppen majonezt lakmarozott. 
A kiskutya nem tudta mitevo legyen, megprobalta kikerulni, de a mehecske tul nagy volt.
Igy a kiskutya inkabb hazament majonezt lakmarozni."""

4. Ötösök

Miután kijavítottuk a vizsgát, és megvannak a százalékos eredmények, szeretnénk kiszűrni belőle az ötösök listáját, hogy megdicsérhessük őket az előadáson.

Írjunk egy python függvényt, ami ki tudja szűrni az eredményekből az ötösöket. A függvény neve legyen otosok, és egy paramétere legyen

  • szazalekok, egy python szótár (dict), ami minden NEPTUN-kódhoz tartalmazza az adott hallgató százalékos eredményét.

A függvény egy listát adjon vissza, amiben az ötöst elért hallgatók NEPTUN-kódjai vannak. Akkor ötös egy hallgató, ha legalább 85 százalékot elért.


5. Cserél

Írjon egy kétargumentumú substitute() függvényt, aminek első argumentuma egy string, a második egy szótár lesz, amelyben a kulcsok karekterek (1 hosszú stringek), az értékek pedig stringek. Olyan új stringet kell visszaadnia, ami az első argumentumának másolata, kivéve, hogy a szótárban kulcsként előforduló karakterek a megfelelő értékekre cserélődnek. Például:

  substitute("acbcade",{'a':'xyz','c':'zyx'})
  'xyzzyxbzyxxyzde'
  substitute("acbcade",{'a':'c','c':'a'})
  'cabacde'

5. Leltárazás

A következő probléma merül fel a boltokban: Egy leltáros felírja egy listában szépen sorjában, hogy mit lát maga előtt. Ezekből a termékekből egy többször is szerepelni fog, attól függően, hogy hány darab van belőle.
Feladat: Írjunk egy függvényt, aminek a bemenete egy lista, a kimenete pedig egy szótár, aminek a kulcsai a listában szereplő nevek, a kulcsokhoz pedig az ő darabszámuk tartozik.

Személyes eszközök