Informatika2-2022/CsütGyak11

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Csonkab (vitalap | szerkesztései) 2022. május 18., 22:10-kor történt szerkesztése után volt.

Tartalomjegyzék

Feladatok

Függvényekről általában

1. lista összeg

Hívjunk fának egy objektumot ha szám, vagy ha fák listája. Tehát például 0, 1 és 2 fák, mert számok, és így [0, 1, 2] is fa, mert fák listája. Ugyanezért [0, 1, [0, 1, 2], 2] is fa, és [0, [0, 1, 2], [0, [0, 1, 2], 1, [0, 1, 2], 2], 2] is az.
Írjon egy sumtree() nevű függvényt, amely egy fában szereplő számok összegét adja vissza. Például a fenti utolsó fára 14-et.

2. függvény meghívás

Definiáljon egy kétargumentumú apply() függvényt, ami az első argumentumát (egy egyargumentumú függvény) alkalmazza a második argumentumára, és az eredményt adja vissza.

3. Átlag

Írjunk egy atlag() nevű függvény, melynek tetszőlegesen sok bemenete van és kimenetnénk a bemeneti számok átlagát adja vissza. Kezeljük le azt az esetet ha a bemenetek között van nem szám típusú objektum.

4. jó zárójelezés

Írjunk egy függvényt, aminek a bemenete egy string és eldönti, hogy jól van-e zárójelezve, vagyis, hogy minden nyitó '(' zárójel után következik-e megfelelően egy ')' zárójel valahol a stringben.

5. részlisták

Írjon egy sublists() nevű függvényt, amely az argumentumaként adott

lista összes részlistájának listáját adja vissza (tetszőleges sorrendben). (Itt most l1 részlistája l2-nek, ha kalkulus értelemben részsorozata, azaz ha l1 minden tagja szerepel l2-ben, mégpedig ugyanabban a sorrendben.) Például:

  sublists([])
  [[]]
  sublists([1])
  [[1], []]
  sublists([1,2])
  [[1, 2], [1], [2], []]
  sublists([1,2,3])
  [[1, 2, 3], [1, 2], [1, 3], [1], [2, 3], [2], [3], []]

Gráfok

1. Összeföggő-e a gráf

Írjunk egy connect() függvényt, aminek paramétere egy természetes szám, ez a gráf csúcsszáma, második paramétere egy lista, amiben tuple-k vannak, egy tuple azt jelenti nekünk, hogy a két csúcs között van él. A függvény térjen vissza False értékkel, ha a gráf nem összefüggő, egyébként True-val.

2. Legnagyobb fokszám

Írjunk egy degree() nevű függvényt, aminek ugyanazok a paraméterei, mint a connect() függvénynek. A függvény térjen vissza a legnagyobb fokszám értékével.

Személyes eszközök