Informatika4-2017/Gyakorlat2

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Kkovacs (vitalap | szerkesztései) 2017. szeptember 11., 09:16-kor történt szerkesztése után volt.

A múltheti gyakorlathoz hasonlóan ismét a main függvényben és esetleg még más static függvényekben fogunk dolgozni.

Tartalomjegyzék

Vezérlési szerkezetek

Sakktábla

Rajzolj ki egy NxN-es sakktábla mintát, ahol X-szel jelöljük a fekete mezőket, és üresen hagyjuk (egy szóköz) a fehéreket. Nem kell keretet adni a táblának.

Segítség for ciklushoz:

for(int i = 0; i < 10; i++)
{
    ...
}

Módosítsd a kódot, hogy ha eddig a main-ben dolgoztál, akkor emeld ki a programrészt függvénybe, hogy lehessen bármilyen NxN-es sakktáblát kirajzolni. (Refactor -> Extract new method)

Fibonacci

Egy kis bevezetõ tömbökhöz:

A tömbökre lehet úgy gondolni, mint a listákra python-ból, de a kettõ közt rengeteg különbség van. Jelenleg csak fix méretû tömbökkel fogunk dolgozni, változó méretûekre késõbb lesz példa. Egy n hosszú tömböt 0-tól n-1-ig indexelünk. Az elemeit egyenként lehet módosítani, vagy lekérdezni. A következõ kódrészlet belerakja egy tömbbe 0-tól 19-ig a számok négyzetét:

int[] t = new int[20];     // Itt hozzuk letre a tombot, elore megadjuk a meretet
t[5] = 5 * 5;             // Igy tudunk egy elemenek erteket adni
t[6] = t[5] + 11;         // Vagy felhasznalni ertekkent
for(int i = 0; i < 20; i++) { // Ez a ciklus vegzi el a munkankat
    t[i] = i * i;
}

Most írjunk egy programot, amely az elsõ 100 fibonacci számot beteszi egy tömbbe.

Intervallumban

Írjatok függvényt, mely egy float tömböt és két int-et kap bemenetül. Egy float tömböt ad vissza, melyben a két int közé esõ elemek szerepelnek. Eleinte megírhatjuk a függvényt úgy, hogy feleslegesen nagy tömböt foglal le, de ha már mûködik, gondoljuk végig hogyan lehetne megoldani úgy, hogy pontosan akkora méretû tömböt adjunk vissza, mint amennyi elem esik majd az intervallumba.


Összetettebb feladatok

Személyes eszközök