Programozás 2/2007

A MathWikiből
(Változatok közti eltérés)
(Bevezető feladatok)
23. sor: 23. sor:
 
# (13.2) Szerelvényrendezés
 
# (13.2) Szerelvényrendezés
 
# (9.1) NyargaLó feladat
 
# (9.1) NyargaLó feladat
# (SET! játék) A SET! egy 81 kártyából álló játék. Minden kártyán lévő jelet 4 tulajdonság jellemez, ezek mindegyikéből 3-3 változat fordul elő (így a kártyák maximális száma <math>3^4=81</math> lehet). A 4 tulajdonság:<br/> (a) a kártyán lévő figurák száma (1, 2 vagy 3);<br/> (b) a kártya figuráinak színe (piros, zöld, lila);<br/> (c) a figurák telítettsége (üres, félig kitöltött, kitöltött);<br/> (d) a figurák alakja (Rombusz, Téglalap, Hullám).<br/> Pl. az egyik kártyán van 3 piros félig kitöltött rombusz (3PFR). Azt mondjuk, hogy 3 kártya ,,set"-et alkot, ha a 3 kártya minden tulajdonság szerint vagy azonos, vagy különböző. Pl. setet alkot az 1PKR, 2PKT, 3PKH, mert szám szerint mind különböző, szín szerint mind azonos, kitöltöttség szerint mind azonos, alak szerint mind különböző. Írjunk programot, mely beolvas 3 és 81 közé eső számú kártyaleírást, és kiírja az ezekből kiválasztható összes setet. A helyes kártyaleírás 4 karakterből áll, az első az 1,2 vagy 3 valamelyike, a második a P, Z, L, a harmadik az U, F, K, a negyedik az R, T, H karakterek valamelyike. Pl. egy lehetséges input:<br/>1PUR<br/>2PFR<br/>3PKR<br/>3ZKH<br/>3LKT<br/>amire a helyes válasz:<br/>1PUR 2PFR 3PKR<br/>3PKR 3ZKH 3LKT<br/>
+
# (SET! játék) A SET! egy 81 kártyából álló játék. Minden kártyán lévő jelet 4 tulajdonság jellemez, ezek mindegyikéből 3-3 változat fordul elő (így a kártyák maximális száma <math>3^4=81</math> lehet). A 4 tulajdonság:<br/> (a) a kártyán lévő figurák száma (1, 2 vagy 3);<br/> (b) a kártya figuráinak színe (piros, zöld, lila);<br/> (c) a figurák telítettsége (üres, félig kitöltött, kitöltött);<br/> (d) a figurák alakja (Rombusz, Téglalap, Hullám).<br/> Pl. az egyik kártyán van 3 piros félig kitöltött rombusz (3PFR). Azt mondjuk, hogy 3 kártya ,,set"-et alkot, ha a 3 kártya minden tulajdonság szerint vagy azonos, vagy különböző. Pl. setet alkot az 1PKR, 2PKT, 3PKH, mert szám szerint mind különböző (123), szín szerint mind azonos (P), kitöltöttség szerint mind azonos (K), alak szerint mind különböző (RTH). Írjunk programot, mely beolvas 3 és 81 közé eső számú kártyaleírást, és kiírja az ezekből kiválasztható összes setet. A helyes kártyaleírás 4 karakterből áll, az első az 1,2 vagy 3 valamelyike, a második a P, Z, L, a harmadik az U, F, K, a negyedik az R, T, H karakterek valamelyike. Pl. egy lehetséges input:<tt><br/>3LKT<br/>1PUR<br/>3PKR<br/>2PFR<br/>3ZKH<br/></tt>amire a helyes válasz:<tt><br/>1PUR 2PFR 3PKR<br/>3PKR 3ZKH 3LKT<br/></tt>A játék leírása megtalálható a [http://en.wikipedia.org/wiki/Set_%28game%29 wikipédián is]], de van [http://www.setgame.com/set/puzzle_frame.htm online változata], sőt beviszek egy példányt, úgyhogy ,,élőben" is ki lehet próbálni.

A lap 2007. október 23., 20:06-kori változata

Tartalomjegyzék

Segédanyag

A C nyelvhez

Juhász István-Kósa Márk-Pánovics János: C példatár, 2005, PANEM.
A feladatok megoldásai megtalálhatóak a http://infotech.inf.unideb.hu/konyvek/cpeldatar/ oldalon. Minden kód HTML-ben van, ezért vagy szövegfájlként kell menteni (save as), vagy ki kell másolni egy fájlba (copy-paste). Az összes forráskód tömörítve letölthető innen.

Az Informatika 2 tárgy wiki oldala.

Gyakorló feladatok

Feladatok

Az alábbi feladatok részben a példatár példáinak kis módosításai vagy pontosításai, részben a tavalyiak ismétlései, de szerepel egy-két egyéb feladat is (néhol a feladat után kerek zárójelben az ismétlendő anyag szerepel). A SIO használatának felevenítésére egy-egy feladatot ott is kitűzünk.

  1. (2.3) Írjunk programot, mely egy beolvasott évszámról eldönti, hogy szökőév-e. Ha a beolvasott szám nem pozitív, írja ki, hogy nem évszám. (if, else if, else, printf, scanf, logikai műveletek: &&, ||..., %)
  2. (2.11 a) Írjunk programot, mely összeadja az egészeket 1-től n-ig az n(n + 1) / 2 képletet használata nélkül. (for, i++, +=)
  3. (2.17 b) Írjunk nem rekurzív programot egyetlen while-ciklussal két pozitív egész szám legnagyobb közös osztójának meghatározására, azaz az Euklideszi algoritmusra. (while)
  4. (2.20) Olvassunk be egy karakterláncot, és számoljuk meg a kisbetűk számát az első olyan karakterig, amely nem az angol ábécé egy betűje, majd írjuk ki ezt a számot. (do while, char, getchar, islower, isalpha)
  5. (3.3) Írjunk olyan programot, mely egy tömbbe beolvas 10 egész számot, majd eldönti, hogy van-e köztük két olyan, amelyek szorzata 48. (egymásba ágyazott for ciklusok)
  6. (3.7) Írjunk olyan függvényt, mely egy adott c < 10\,000\,000 pozitív egészhez meghatározza azt a legnagyobb egész n számot, melyre léteznek olyan x és y pozitív egész számok, hogy xFn − 1 + yFn = c, ahol Fn az n-edik Fibonacci-szám (F0 = 0, F1 = 1).
  7. ismétlés: tavalyi honlapról bombaz.c
  8. (3.7 Nyolc királynő probléma - jeles szint) Írjunk programot, mely egy n \times n-es sakktáblán megkeresi n királynő összes olyan elhelyezéseit, ahol egyik királynő sem üti semelyik másikat, és azokat kiírja a képernyőre!
  9. (13.2) Szerelvényrendezés
  10. (9.1) NyargaLó feladat
  11. (SET! játék) A SET! egy 81 kártyából álló játék. Minden kártyán lévő jelet 4 tulajdonság jellemez, ezek mindegyikéből 3-3 változat fordul elő (így a kártyák maximális száma 34 = 81 lehet). A 4 tulajdonság:
    (a) a kártyán lévő figurák száma (1, 2 vagy 3);
    (b) a kártya figuráinak színe (piros, zöld, lila);
    (c) a figurák telítettsége (üres, félig kitöltött, kitöltött);
    (d) a figurák alakja (Rombusz, Téglalap, Hullám).
    Pl. az egyik kártyán van 3 piros félig kitöltött rombusz (3PFR). Azt mondjuk, hogy 3 kártya ,,set"-et alkot, ha a 3 kártya minden tulajdonság szerint vagy azonos, vagy különböző. Pl. setet alkot az 1PKR, 2PKT, 3PKH, mert szám szerint mind különböző (123), szín szerint mind azonos (P), kitöltöttség szerint mind azonos (K), alak szerint mind különböző (RTH). Írjunk programot, mely beolvas 3 és 81 közé eső számú kártyaleírást, és kiírja az ezekből kiválasztható összes setet. A helyes kártyaleírás 4 karakterből áll, az első az 1,2 vagy 3 valamelyike, a második a P, Z, L, a harmadik az U, F, K, a negyedik az R, T, H karakterek valamelyike. Pl. egy lehetséges input:
    3LKT
    1PUR
    3PKR
    2PFR
    3ZKH
    amire a helyes válasz:
    1PUR 2PFR 3PKR
    3PKR 3ZKH 3LKT
    A játék leírása megtalálható a wikipédián is], de van online változata, sőt beviszek egy példányt, úgyhogy ,,élőben" is ki lehet próbálni.
Személyes eszközök