Programozás 2/2007

A MathWikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Wettl (vitalap | szerkesztései) 2007. október 9., 22:36-kor történt szerkesztése után volt.

Tartalomjegyzék

Segédanyag

A C nyelvhez

Juhász István-Kósa Márk-Pánovics János: C példatár, 2005, PANEM.
A feladatok megoldásai megtalálhatóak a http://infotech.inf.unideb.hu/konyvek/cpeldatar/ oldalon. Minden kód HTML-ben van, ezért vagy szövegfájlként kell menteni (save as), vagy ki kell másolni egy fájlba (copy-paste). Az összes forráskód tömörítve letölthető innen.

Az Informatika 2 tárgy wiki oldala.

Gyakorló feladatok

Bevezető feladatok

Az alábbi feladatok a példatár példáinak kis módosításai vagy pontosításai. A feladat után kerek zárójelben az ismétlendő anyag szerepel.

  1. (2.3) Írjunk programot, mely egy beolvasott évszámról eldönti, hogy szökőév-e. Ha a beolvasott szám nem pozitív, írja ki, hogy nem évszám. (if, else if, else, printf, scanf, logikai műveletek: &&, ||..., %)
  2. (2.11 a) Írjunk programot, mely összeadja az egészeket 1-től n-ig az n(n + 1) / 2 képletet használata nélkül. (for, i++, +=)
  3. (2.17 b) Írjunk nem rekurzív programot egyetlen while-ciklussal két pozitív egész szám legnagyobb közös osztójának meghatározására, azaz az Euklideszi algoritmusra. (while)
  4. (2.20) Olvassunk be egy karakterláncot, és számoljuk meg a kisbetűk számát az első olyan karakterig, amely nem az angol ábécé egy betűje, majd írjuk ki ezt a számot. (do while, char, getchar, islower, isalpha)
  5. (3.3) Írjunk olyan programot, mely egy tömbbe beolvas 10 egész számot, majd eldönti, hogy van-e köztük két olyan, amelyek szorzata 48. (egymásba ágyazott for ciklusok)
  6. (3.7) Írjunk olyan függvényt, mely egy adott c < 10\,000\,000 pozitív egészhez meghatározza azt a legnagyobb egész n számot, melyre léteznek olyan x és y pozitív egész számok, hogy xFn − 1 + yFn = c, ahol Fn az n-edik Fibonacci-szám (F0 = 0, F1 = 1).
  7. ismétlés: tavalyi honlapról bombaz.c
  8. (3.7 Nyolc királynő probléma - jeles szint) Írjunk programot, mely egy n \times n-es sakktáblán megkeresi n királynő összes olyan elhelyezéseit, ahol egyik királynő sem üti semelyik másikat, és azokat kiírja a képernyőre!
  9. (13.2) Szerelvényrendezés
  10. (9.1) NyargaLó feladat
Személyes eszközök