Sage

A MathWikiből
(Változatok közti eltérés)
7. sor: 7. sor:
 
== Sage használata ==
 
== Sage használata ==
  
A Sage parancsairól, magáról a programról összefoglaló található [https://omnibus2.math.bme.hu:8000/home/pub/0/ itt].
+
Belépés után jobbra fent az alábbi gombokat látjuk:
 +
* Home: a munkafüzeteinket nézhetjük meg itt (lehet, hogy még nincs egy sem)
 +
* Published: az intézeti megosztott munkafüzeteket listázhatjuk. Ezek publikusak, a Publish gombbal tudunk majd idetenni saját munkát.
 +
* Help: segítség angolul. Tartalmaz hasznos dolgokat.
 +
* Settings: Itt változtathatunk jelszót, illetve adhatjuk meg
 +
 
 +
A billentyűzet kominációk leírásai és a Sage programról összefoglaló található [https://omnibus2.math.bme.hu:8000/home/pub/0/ itt].
  
 
== Sage installálása Linux alá ==
 
== Sage installálása Linux alá ==

A lap 2009. szeptember 15., 19:58-kori változata

A Sage egy ingyenesen használható Komputeralgebra program. A program honlapja: http://www.sagemath.org. A BME Matematika Intézetének omnibus nevű gépén fut egy Sage szerver, amely elérhető a matematikus hallgatók számára. Accountot igényelni a (morap KUKAC math PONT bme PONT hu) emailcímen lehet.

A szerver címe: https://omnibus2.math.bme.hu:8000/, amely később https://omnibus.math.bme.hu:8000/ címre fog változni.

Első bejelentkezés után a New Worksheet-re kattintva tudunk új munkafüzetet létrehozni. A munka végeztével kattintsunk a Save & Quit gombra, különben a munkafüzetünk megnyitva marad (például a szerver emlékezni fog a változók értékeire).

Sage használata

Belépés után jobbra fent az alábbi gombokat látjuk:

  • Home: a munkafüzeteinket nézhetjük meg itt (lehet, hogy még nincs egy sem)
  • Published: az intézeti megosztott munkafüzeteket listázhatjuk. Ezek publikusak, a Publish gombbal tudunk majd idetenni saját munkát.
  • Help: segítség angolul. Tartalmaz hasznos dolgokat.
  • Settings: Itt változtathatunk jelszót, illetve adhatjuk meg

A billentyűzet kominációk leírásai és a Sage programról összefoglaló található itt.

Sage installálása Linux alá

Ha folyamatos internetkapcsolattal rendelkezel, akkor nem ajánlom az otthoni installálást. Az intézeti Sage szerver folyamatosan futni fog.

A http://sagemath.org/download-linux.html oldalról lehet letölteni a tömörített állományt. Érdemes hozzánk közeleső európai szervert választani. A Sage jelenleg négy architecturára érhető el: 32bit, 64bit, atom, itanium. Általában a 32bit-es változat a megfelelő. Ezután a disztribuciónak megfelelő tömörített fált töltsd le, például: sage-4.1.1-linux-Ubuntu_9.04-i686-Linux.tar.gz. Ennek a kitömörítése:

tar xvf sage-4.1.1-linux-Ubuntu_9.04-i686-Linux.tar.gz

Ezután lépjünk be a kitömörített mappába, majd indítsuk el a programot:

cd sage-4.1.1-linux-Ubuntu_9.04-i686-Linux
./sage --notebook


Sage installálása Windows alá

Ha folyamatos internetkapcsolattal rendelkezel, akkor nem ajánlom az otthoni installálást. Az intézeti Sage szerver folyamatosan futni fog.

A Sage jelenleg nem elérhető Windows alá. Az alábbi installálási mód egy virtuális gépet telepít a felhasználó gépére, amelyben linux alól fog a Sage futni. Szükségünk lesz 4 GB helyre a telepítéshez. A http://sagemath.org/download-windows.html oldal foglalkozik a virtuális gép indításához szükséges fájlokkal. Szükség lesz egy VMware Player programra, amely a virtuális gépet fogja kezelni. Ezt letölthetjük innen: http://www.vmware.com/download/player/

Ezek után a http://sagemath.org/download-windows.html oldalon töltsük le egy hozzánk közeleső európai szerverről a tömörített fájlt, például a sage-vmware-4.1.1.zip-et.

A VMware Player felinstallálása után a kicsomagolt könyvtárban indítsuk el a sage_vmx.vmx fáljt. Rövid idő elteltével egy ilyen képernyőt kell látnunk: vm_sage.png

Kattintsuk az ablakba, és írjuk be, hogy

notebook

majd nyomjunk entert. Az ablakból a Ctrl és az Alt egyszerre történő lenyomása után tudunk kijönni. Windows-ban nyissunk egy böngészőt, melybe írjuk be a Vmware Player-ben láttot IP címet (lásd kép: vm_sage2.png )

Nagyon fontos, hogy a munka végeztével vagy mentsük le a saját gépünkre a fájlokat (Download gomb), vagy zárjuk be szabályosan a virtuális gépet, ellenkező esetben elveszhetnek a munkáink. A virtiális gép szabályos bezárása:

kattintsunk a Vmware Player ablakba
nyomjuk le a Ctrl-C billentyűzet kombinációt
a menüből válasszuk az off részt
várjuk meg, amíg leáll a program
Személyes eszközök