Gyakorlat8
Tartalomjegyzék[elrejtés] |
Grizzly életre keltése
- Az elsõ dolog, hogy töltsük le a szükséges fájlokat: grizzly_dependencies.zip (konzolban az unzip paranccsal tömöríthetjük ki)
- Majd kezdjünk egy új projectet. A projectet kijelölve, jobb klikk és properties, majd java build path, itt a libraries fül, végül add external jars gomb. Itt jelöljük ki az összes letöltött file-t, aminek NINCS a végén a sources szó.
- Ezek után már minden mûködni fog, ez a lépés opcionális. Nyissátok le a projectet, majd referenced libraries itt jobb klikk valamelyikre, properties, gyõzõdjetek meg, hogy a java source attachment van kijelölve bal oldalt. Ha igen, akkor external jar gomb, és jelöljétek ki azt a source file-t, ami az épp kiválasztott library-hez tartozik. Majd végezzétek el ezt a maradék 2-vel.
- Az utolsó lépés által fogunk látni hasznos információkat amikor valami nem mûködik, vagy ha az egérrel egy metódus fölé megyünk, amit a szerver definiál. Valamilyen szintû dokumentációt ad, így megkönnyítheti a munkánkat nagyban.
- Ezeket a lépéseket mindig újra el kell végezni amikor új projectet hoztok létre. (Természetesen újra letölteni nem kell.)
Elsõ próba
Hozzatok létre egy Main nevû osztályt a korábban létrehozott projectben, majd másoljátok bele ezt a kódot:
import java.text.SimpleDateFormat; import java.util.Date; import java.util.Locale; import org.glassfish.grizzly.http.server.*; public class Main { public static void main(String[] args) { HttpServer server = new HttpServer(); NetworkListener nl = new NetworkListener("main-listener", "localhost", ); server.addListener(nl); server.getServerConfiguration().addHttpHandler( new HttpHandler() { public void service(Request request, Response response) throws Exception { final SimpleDateFormat format = new SimpleDateFormat("EEE, dd MMM yyyy HH:mm:ss zzz", Locale.US); final String date = format.format(new Date(System.currentTimeMillis())); response.setContentType("text/plain"); response.setContentLength(date.length()); response.getWriter().write(date); } }, "/time"); try { server.start(); System.out.println("Press any key to stop the server..."); System.in.read(); } catch (Exception e) { System.err.println(e); } } }
Egy hibát fog jelezni az eclipse, méghozzá a HttpServer létrehozásakor. Direkt nem adtam meg ott egy paramétert. Mindenki a táblázatból nézze meg, melyiket portot rendeltem hozzá, majd ezt írja be az üresen hagyott helyre.
Így már jó lesz a kód és megpróbálhatjátok futtatni.
Ha a következõ oldalra mentek, akkor látjátok az elsõ oldalatokat (a a portotokat ne felejtsétek el beírni):
http://localhost:portotok/time
Ha megnézitek az oldal forrását láthatjátok, hogy szimplán a dátumot tartalmazza. Semmilyen HTML kód nincs beleírva, ez csak a dátum és az idõ.
Feladatok
HTML-esítés
Használjuk a korábban bemásolt kódot. De tegyük egy kicsit szabványosabbá, HTML-esítsük, használhatjátok ezt a mintát:
<!DOCTYPE html> <html lang="hu"> <head> <meta charset="utf-8"> <title> Oldal neve </title> </head> <body> Weboldal. </body> </html>
Az oldalon továbbra is csak a dátum jelenjen meg, de legyen körülötte szépen a HTML kód. A response.setContentType("text/plain"); sorban, a text/plain-t, át kell majd írnunk text/html-re hogy jól mûködjön.
Próbáljunk rögtön okosak lenni, mentsük valamilyen változóba azon részeit a HTML kódnak amiket egyértelmûen gyakran fogunk használni.
Még egy oldal
Rakjunk ki mégegy oldalt. Mondjuk a gyökérbe ("/") amin jelenleg legyen csak annyi kiírva, hogy Fõoldal.
Kényelmesítés
Vegyük észre, hogy ha minden oldalt így behányunk a Main osztályba, akkor nagyon átláthatatlan lesz a kódunk. Biztosan meg tudjuk oldani okosabban. Gondolkozzunk el ezen, majd ha megelégeltük a gondolkozást akkor kövessük a szívünket, vagy ezeket a lépéseket:
- Hozzunk létre egy HtmlUtilities osztályt, melybe olyan statikus metódusokat és változókat teszünk, melyek minden oldalon jól fognak jönni. A következõ metódusai/változói legyenek:
- public static String createSimpleHead(String title) visszaadja a html head részét, egészen a <head>-tõl a </head><body>-ig.
- public static String top tartalmazza a <head> elõtti dolgokat.
- public static String bottom tartalmazza a </bod></html>-t
- public static String createSimplePage(String title, String content) visszaad egy olyan html oldal kódját, aminek a címe a megadott cím és a tartalma az adott tartalom. Itt már mindenképp használjatok StringBuildert a String építéséhez és használjátok az elõzõ metódust / változókat.
- A késõbbiekben még kiegészítjük olyan metódusokkal amiket hasznosnak vélünk, most legyen elég ennyi.
- Most írjuk át az eddigi kódunkat, hogy ezeket használja.
- Gondoljuk meg mennyivel szebb lenne, ha minden oldalt külön osztályban írnánk meg. Gondolkodjunk el hogyan lehetne ezt megoldani az eddigi példa és tanulmányaink alapján, majd kövessük az instrukciókat:
- Készítsünk egy TimePage osztályt, aminek az õse legyen a HtmlHandler.
- Azonnal szólni fog, hogy nincs implementálva egy metódus. Mondjuk neki hogy add unimplemented... és hozzá is adja a service metódust.
- A service-be másoljuk át a Mainbõl ami az idõs oldal service metódusa volt.
- Töröljük a Mainbõl az idõs oldal hozzáadását, és helyette használva az addHttpHandlert, de úgy, hogy benne elsõ paraméternek egy TimePage-et hozunk létre kapcsoljuk a "/time" oldalra a TimePage objektumunkat.
- Mindez azért mûködik, mert az addHttpHandler egy HttpHandlert vár, de a TimePage is az, így elfogadja.
- Végezzük el ugyanezt a fõoldallal IndexPage legyen mondjuk az osztály neve.
- Örüljünk hisz sokkal tisztább lett a Mainünk és mostantól tudunk szépen új oldalakat beilleszteni a webszerverünkbe.
Form elküldése
Az elõzõ gyakorlaton megtanultuk hogyan néznek ki a formok. Ezt használva csináljatok egy egyszerû regisztráló oldalt RegistrationPage névvel.
- Legyen egy gomb amit megnyomva továbbküldi az adatokat a regcheck oldalra. (a form action tulajdonsága legyen regcheckre állítva, valamint a formon belül legyen egy <button type="submit">
- Ne felejtsük el a Mainben hozzáadni a webszerver oldalaihoz ezt az osztályt.
Adatok fogadása
Az elõzõ oldallal elküldjük az adatokat a regcheck oldalra. Most ezt az oldalt kellene úgy megírni, hogy attól függõen milyen adatokat kap, kiírja, hogy sikeres regisztráció, vagy kiírja, hogy nem egyezik a két jelszó.
- Használjátok a request.getParameter("parameterNeve") metódust az elõzõ oldalon elküldött paraméterek értékének a lekérésére.
- Ne felejtsétek el, hogy Stringeket is az equals metódussal kell összehasonlítani.
- Esetleg visszajelzésként, ha sikeres a regisztrálás, akkor a beküldött adatokat System.outal írjuk ki a konzolra.
Integrálás az eddigi rendszerbe
Ha ezekkel megvagyunk akkor próbáljuk meg a korábban megírt Facebook osztályokkal összekapcsolni a webszerverünket. Szóval a regisztrációs oldal tényleg regisztráljon egy embert a Facebookos adatszerkezetbe.
Ha ez is megvan, akkor írjunk egy bejelentkezõ oldalt, ahol a Facebook bejelentkezését használva megpróbálhatunk belépni regisztrált felhasználóval.
Sajna most még csak addig élnek a felhasználók amíg újra nem indítjuk a szervert, de a késõbbiekben adatbázisban tároljuk majd õket így megmaradnak majd.