Matematikai előismeretek 4.

A MathWikiből
(Változatok közti eltérés)
(Példák)
(Példák)
 
(egy szerkesztő 8 közbeeső változata nincs mutatva)
14. sor: 14. sor:
 
'''4.''' Hány éle van egy hét csúcspontú teljes (egyszerű) gráfnak?
 
'''4.''' Hány éle van egy hét csúcspontú teljes (egyszerű) gráfnak?
  
'''5.''' Hány különböző síkot fektethetünk egyértelműen a térben négy általános helyzetű pontra? És hány egyenest? (Mi az a tetraéder? Euler--Descartes-formula: csúcsok + lapok - élek = 2. Kockára? Ötoldalú gúlára?)
+
'''5.''' Hány különböző síkot fektethetünk egyértelműen a térben négy általános helyzetű pontra? És hány egyenest? (Mi az a tetraéder? Euler--Descartes-formula: csúcsok + lapok - élek = 2. Kockára? Ötoldalú gúlára? Persze ez utóbbiak csúcsai a térben nem általános helyzetűek, mert vannak olyan csúcsnégyeseik vagy ötöseik, melyek egy síkban vannak.)
  
 
'''6. ''' a) Egy teljes gráf összes éleinek száma 78. Hány csúcspontú ez a gráf? b) Egy teljes gráf összes éleinek és csúcsainak számának összege 36. Hány csúcspontú ez a gráf?
 
'''6. ''' a) Egy teljes gráf összes éleinek száma 78. Hány csúcspontú ez a gráf? b) Egy teljes gráf összes éleinek és csúcsainak számának összege 36. Hány csúcspontú ez a gráf?
  
'''7.''' Naruto (N) megtanítja Szakurát (S) és Szaszukét (E) a klóndzsucura. Egy háromszemélyes liftbe szeretnének beszállni, klónok is beszállhatnak. Hányféle elrendezésben utazhatnak a liftben? ''(Ezt ismétléses kombináció.)''
+
'''7.''' Naruto (N) megtanítja Szakurát (S) és Szaszukét (E) a klóndzsucura. Egy háromszemélyes liftbe szeretnének beszállni, klónok is beszállhatnak. Hányféle elrendezésben utazhatnak a liftben? ''(Ez tulajdonképpen ismétléses kombináció.)''
  
'''8.''' Kódoljuk az előző feladat szituációit a pötty-vonal kódolással: pl. NNS < -- > **|*| , NSS < -- > *|**, SEE < -- > |*|**, ... Gondoljuk végig, hogy ez a kódolás kölcsönösen egyértelmű! Vegyük észre, hogy ezek száma ugyanaz, mintha n+k-1 helyre kéne lerakni k pöttyöt. Ezzel is számoljuk ki az eredményt! ''(Ezt ismétléses kombináció.)'' (Az ilyen gondolatmenetet bijekciós módszernek is nevezik.)
+
'''8.''' Kódoljuk az előző feladat szituációit a pötty-vonal kódolással: pl. NNS < -- > **|*| , NSS < -- > *|**, SEE < -- > |*|**, ... Gondoljuk végig, hogy ez a kódolás kölcsönösen egyértelmű! Vegyük észre, hogy ezek száma ugyanaz, mintha n+k-1 helyre kéne lerakni k pöttyöt. Ezzel is számoljuk ki az eredményt! ''(Ez tulajdonképpen ismétléses kombináció.)'' (Az ilyen gondolatmenetet bijekciós módszernek is nevezik.)
  
'''9.''' A 2. feladatban szereplő Náncsi néninek megengedik, hogy egy rekeszbe több levelet is tegyen. Hány lehetőség lesz így? ''(Ezt ismétléses kombináció.)''
+
'''9.''' A 2. feladatban szereplő Náncsi néninek megengedik, hogy egy rekeszbe több levelet is tegyen. Hány lehetőség lesz így? ''(Ez tulajdonképpen ismétléses kombináció.)''
  
 
==Ismétléses kombináció==
 
==Ismétléses kombináció==
 
Ha ''n'' elemből ''k'' elemet akarunk kiválasztani (a sorrendtől eltekintve) úgy, hogy minden elem többször is előfordulhat, akkor ezt  
 
Ha ''n'' elemből ''k'' elemet akarunk kiválasztani (a sorrendtől eltekintve) úgy, hogy minden elem többször is előfordulhat, akkor ezt  
:<math>C^{n,i}_{n}=n+k-1\choose k\,</math>
+
:<math>\,C^{n,i}_{n}=</math><math>n+k-1\choose k\,</math>
 
-féleképpen tehetjük meg.
 
-féleképpen tehetjük meg.
 +
 +
== Gyakorló feladatok==
 +
 +
'''1.''' Egy könyvtár egy olvasója a polcról két könyvet vesz le azzal a szándékkal, hogy először az egyiket olvassa el, aztán a másikat. Mindezt találomra teszi és láthatóan a választás sorrendje számít. Ezzel 2862 lehetőség közül dönt egy mellett. Hány könyv van a polcon?
 +
 +
'''2.''' Egy nyolctagú társaság színházba megy. Az egyik sorban kinéznek négy egymás melletti széket. Hányféleképpen választhatják ki egymás közül azt a 4 embert, aki azokra a helyekre ül, ha nem mindegy, hogy ki melyik székre ül (mert mondjuk előttük különböző magasságú nézők foglaltak helyet és máshogy is látszik a székekről a színpad).
 +
 +
'''3.''' Egy kék, egy piros és három fehér dobókockával dobunk egyszerre alkalommal. Hányféle kimenetele lehet a dobásnak? Mi a valószínűsége, hogy a kéken páros, a piroson prímszám, a fehéreken pedig legfeljebb 2 látható?
 +
 +
'''4.''' A négyelemű {1,2,3,4} halmaznak hány három és hány kételemű részhalmaza van? Soroljuk is föl őket! Összesen hány részhalmaza van?
 +
 +
'''5.''' Egy verseny dobogósai között 16 könyvet osztanak ki. A jutalmazás úgy történik, hogy először az aranyérmes választ 5 könyvet, aztán az ezüstérmes 4-et, majd a bronzérmes 3-at. Hányféleképpen kerülhetnek a jutalmazottakhoz a könyvek?
 +
 +
'''6.''' Anna 52 lapos francia kártyapakliból húz 4 lapot. Hányféle leosztásban kerülhet hozzá a 4 lap? Mi annak a valószínűsége, hogy legalább az egyik király?
 +
 +
'''7.''' Anna 52 lapos francia kártyapakliból húz 4 lapot. Hányféle leosztásban kerülhet hozzá a 4 lap? Mi annak a valószínűsége, hogy legalább kettő király?
 +
 +
'''8.''' Hatan vagyunk az asztalnál, 4 fasírtot osztunk szét úgy, hogy mindenkinek legfeljebb egy lehet a tányérjában. Hányféleképpen oszthatjuk szét a fasírtokat, ha szétvágni őket még keresztényi szeretetből sem nem ér? Mi a valószínűsége, hogy Petinek nem jut fasírt?
 +
 +
'''9.''' Öten vagyunk az asztalnál. Hányféleképpen oszthatunk szét 7 fasírtot, ha egy tányérba akár többet is tehetünk és akár üresen is hagyhatunk tányért. Mi annak a valószínűsége, hogy ha találomra osztogatunk, akkor nekem üres marad a tányérom?
 +
 +
'''10.''' Dobókockával 5-öt dobunk, ez egy dobássorozat. Hány olyan dobássorozat van, melyben pontosan egy 1-es és egy 2-es van?
 +
 +
'''11.''' Dobókockával 5-öt dobunk, ez egy dobássorozat. Hány olyan dobássorozat van, melyben pontosan egy 1-es és két 2-es van?
 +
 +
'''12.''' Négy ugyanolyan dobókockát feldobunk. Hányféle eredményt kaphatunk? Hány olyan van, melyben legalább egy 1-es van?

A lap jelenlegi, 2016. szeptember 29., 21:01-kori változata

Lásd még: Matematikai előismeretek

Tartalomjegyzék

Kombináció

Ha n különböző elemből kiválasztunk k elemet, akkor ezt az n elem k-ad osztályú kombinációjának nevezzük. Az n elem összes k-ad osztályú kombinációinak száma:

C^{k}_n=\frac{n!}{k!(n-k)!}\,

Ez azonos a Pascal-háromszög n-nel indexelt sorának k-val indexelt elemével, azaz n\choose k-vel. Továbbá azonos az n elemű halmaz összes k elemszámú részhalmazainak számával.

Példák

1. a) Négy ember egyszerre érkezik a kétszemélyes személyfelvonóhoz. Hányféle összeállításban utazhatnak a liftben? b) Ugyanez a kérdés öt emberrel, és b) öt emberrel és háromszemélyes lifttel.

2. Postán 12 rekeszbe 5 levelet tesz Náncsi néni. Mindegyikbe legfeljebb csak egyet. Hányféleképpen helyezheti el a rekeszekbe, ha a leveleket nem tudja megkülönböztetni? Számoljuk is ki!

3. Hatoslottón 45 számból kell eltalálni a kihúzott 6-ot. Legalább hány szelvényt kell kitölteni, hogy biztosan legyen hatosunk?

4. Hány éle van egy hét csúcspontú teljes (egyszerű) gráfnak?

5. Hány különböző síkot fektethetünk egyértelműen a térben négy általános helyzetű pontra? És hány egyenest? (Mi az a tetraéder? Euler--Descartes-formula: csúcsok + lapok - élek = 2. Kockára? Ötoldalú gúlára? Persze ez utóbbiak csúcsai a térben nem általános helyzetűek, mert vannak olyan csúcsnégyeseik vagy ötöseik, melyek egy síkban vannak.)

6. a) Egy teljes gráf összes éleinek száma 78. Hány csúcspontú ez a gráf? b) Egy teljes gráf összes éleinek és csúcsainak számának összege 36. Hány csúcspontú ez a gráf?

7. Naruto (N) megtanítja Szakurát (S) és Szaszukét (E) a klóndzsucura. Egy háromszemélyes liftbe szeretnének beszállni, klónok is beszállhatnak. Hányféle elrendezésben utazhatnak a liftben? (Ez tulajdonképpen ismétléses kombináció.)

8. Kódoljuk az előző feladat szituációit a pötty-vonal kódolással: pl. NNS < -- > **|*| , NSS < -- > *|**, SEE < -- > |*|**, ... Gondoljuk végig, hogy ez a kódolás kölcsönösen egyértelmű! Vegyük észre, hogy ezek száma ugyanaz, mintha n+k-1 helyre kéne lerakni k pöttyöt. Ezzel is számoljuk ki az eredményt! (Ez tulajdonképpen ismétléses kombináció.) (Az ilyen gondolatmenetet bijekciós módszernek is nevezik.)

9. A 2. feladatban szereplő Náncsi néninek megengedik, hogy egy rekeszbe több levelet is tegyen. Hány lehetőség lesz így? (Ez tulajdonképpen ismétléses kombináció.)

Ismétléses kombináció

Ha n elemből k elemet akarunk kiválasztani (a sorrendtől eltekintve) úgy, hogy minden elem többször is előfordulhat, akkor ezt

\,C^{n,i}_{n}=n+k-1\choose k\,

-féleképpen tehetjük meg.

Gyakorló feladatok

1. Egy könyvtár egy olvasója a polcról két könyvet vesz le azzal a szándékkal, hogy először az egyiket olvassa el, aztán a másikat. Mindezt találomra teszi és láthatóan a választás sorrendje számít. Ezzel 2862 lehetőség közül dönt egy mellett. Hány könyv van a polcon?

2. Egy nyolctagú társaság színházba megy. Az egyik sorban kinéznek négy egymás melletti széket. Hányféleképpen választhatják ki egymás közül azt a 4 embert, aki azokra a helyekre ül, ha nem mindegy, hogy ki melyik székre ül (mert mondjuk előttük különböző magasságú nézők foglaltak helyet és máshogy is látszik a székekről a színpad).

3. Egy kék, egy piros és három fehér dobókockával dobunk egyszerre alkalommal. Hányféle kimenetele lehet a dobásnak? Mi a valószínűsége, hogy a kéken páros, a piroson prímszám, a fehéreken pedig legfeljebb 2 látható?

4. A négyelemű {1,2,3,4} halmaznak hány három és hány kételemű részhalmaza van? Soroljuk is föl őket! Összesen hány részhalmaza van?

5. Egy verseny dobogósai között 16 könyvet osztanak ki. A jutalmazás úgy történik, hogy először az aranyérmes választ 5 könyvet, aztán az ezüstérmes 4-et, majd a bronzérmes 3-at. Hányféleképpen kerülhetnek a jutalmazottakhoz a könyvek?

6. Anna 52 lapos francia kártyapakliból húz 4 lapot. Hányféle leosztásban kerülhet hozzá a 4 lap? Mi annak a valószínűsége, hogy legalább az egyik király?

7. Anna 52 lapos francia kártyapakliból húz 4 lapot. Hányféle leosztásban kerülhet hozzá a 4 lap? Mi annak a valószínűsége, hogy legalább kettő király?

8. Hatan vagyunk az asztalnál, 4 fasírtot osztunk szét úgy, hogy mindenkinek legfeljebb egy lehet a tányérjában. Hányféleképpen oszthatjuk szét a fasírtokat, ha szétvágni őket még keresztényi szeretetből sem nem ér? Mi a valószínűsége, hogy Petinek nem jut fasírt?

9. Öten vagyunk az asztalnál. Hányféleképpen oszthatunk szét 7 fasírtot, ha egy tányérba akár többet is tehetünk és akár üresen is hagyhatunk tányért. Mi annak a valószínűsége, hogy ha találomra osztogatunk, akkor nekem üres marad a tányérom?

10. Dobókockával 5-öt dobunk, ez egy dobássorozat. Hány olyan dobássorozat van, melyben pontosan egy 1-es és egy 2-es van?

11. Dobókockával 5-öt dobunk, ez egy dobássorozat. Hány olyan dobássorozat van, melyben pontosan egy 1-es és két 2-es van?

12. Négy ugyanolyan dobókockát feldobunk. Hányféle eredményt kaphatunk? Hány olyan van, melyben legalább egy 1-es van?

Személyes eszközök