Matematikai előismeretek 4.

A MathWikiből
(Változatok közti eltérés)
(Példák)
(Ismétléses kombináció)
26. sor: 26. sor:
 
==Ismétléses kombináció==
 
==Ismétléses kombináció==
 
Ha ''n'' elemből ''k'' elemet akarunk kiválasztani (a sorrendtől eltekintve) úgy, hogy minden elem többször is előfordulhat, akkor ezt  
 
Ha ''n'' elemből ''k'' elemet akarunk kiválasztani (a sorrendtől eltekintve) úgy, hogy minden elem többször is előfordulhat, akkor ezt  
:<math>C^{n,i}_{n}=n+k-1\choose k\,</math>
+
:<math>\,C^{n,i}_{n}=</math><math>n+k-1\choose k\,</math>
 
-féleképpen tehetjük meg.
 
-féleképpen tehetjük meg.

A lap 2016. szeptember 8., 22:22-kori változata

Lásd még: Matematikai előismeretek

Kombináció

Ha n különböző elemből kiválasztunk k elemet, akkor ezt az n elem k-ad osztályú kombinációjának nevezzük. Az n elem összes k-ad osztályú kombinációinak száma:

C^{k}_n=\frac{n!}{k!(n-k)!}\,

Ez azonos a Pascal-háromszög n-nel indexelt sorának k-val indexelt elemével, azaz n\choose k-vel. Továbbá azonos az n elemű halmaz összes k elemszámú részhalmazainak számával.

Példák

1. a) Négy ember egyszerre érkezik a kétszemélyes személyfelvonóhoz. Hányféle összeállításban utazhatnak a liftben? b) Ugyanez a kérdés öt emberrel, és b) öt emberrel és háromszemélyes lifttel.

2. Postán 12 rekeszbe 5 levelet tesz Náncsi néni. Mindegyikbe legfeljebb csak egyet. Hányféleképpen helyezheti el a rekeszekbe, ha a leveleket nem tudja megkülönböztetni? Számoljuk is ki!

3. Hatoslottón 45 számból kell eltalálni a kihúzott 6-ot. Legalább hány szelvényt kell kitölteni, hogy biztosan legyen hatosunk?

4. Hány éle van egy hét csúcspontú teljes (egyszerű) gráfnak?

5. Hány különböző síkot fektethetünk egyértelműen a térben négy általános helyzetű pontra? És hány egyenest? (Mi az a tetraéder? Euler--Descartes-formula: csúcsok + lapok - élek = 2. Kockára? Ötoldalú gúlára?)

6. a) Egy teljes gráf összes éleinek száma 78. Hány csúcspontú ez a gráf? b) Egy teljes gráf összes éleinek és csúcsainak számának összege 36. Hány csúcspontú ez a gráf?

7. Naruto (N) megtanítja Szakurát (S) és Szaszukét (E) a klóndzsucura. Egy háromszemélyes liftbe szeretnének beszállni, klónok is beszállhatnak. Hányféle elrendezésben utazhatnak a liftben? (Ezt ismétléses kombináció.)

8. Kódoljuk az előző feladat szituációit a pötty-vonal kódolással: pl. NNS < -- > **|*| , NSS < -- > *|**, SEE < -- > |*|**, ... Gondoljuk végig, hogy ez a kódolás kölcsönösen egyértelmű! Vegyük észre, hogy ezek száma ugyanaz, mintha n+k-1 helyre kéne lerakni k pöttyöt. Ezzel is számoljuk ki az eredményt! (Ezt ismétléses kombináció.) (Az ilyen gondolatmenetet bijekciós módszernek is nevezik.)

9. A 2. feladatban szereplő Náncsi néninek megengedik, hogy egy rekeszbe több levelet is tegyen. Hány lehetőség lesz így? (Ezt ismétléses kombináció.)

Ismétléses kombináció

Ha n elemből k elemet akarunk kiválasztani (a sorrendtől eltekintve) úgy, hogy minden elem többször is előfordulhat, akkor ezt

\,C^{n,i}_{n}=n+k-1\choose k\,

-féleképpen tehetjük meg.

Személyes eszközök