Informatika2-2022/CsütGyak03

A MathWikiből

Tartalomjegyzék

Megfordítás

Írjunk egy függvényt, aminek bemenete egy lista és a lista elemeinek sorrendjét megfordítja.
Például:

  megfordít([1,2,3,4,5])
  [5,4,3,2,1]

Oszthatóság

1.

Írjunk egy 2 paraméterű függvényt osztható() néven a következő módon: Az első bemenete legyen egy lista, a második pedig egy természetes szám. A függvény térjen vissza a lista azon elemeinek listájával, amelyek oszthatók ezzel a természetes számmal.
Például:

  osztható(list(range(30,50)),7)
  [35, 42, 49]

2.

Definiáljunk egy osztók() függvényt, ami egy természetes szám valódi osztóinak listáját adja vissza.

Listák

1.

Írjunk egy függvényt dupla() néven, ami bemenetnek 1 listát kap és visszatér True-val, ha van benne olyan elem, ami legalább kétszer szerepel, egyébként visszatér False-szal.

2.

Írjunk egy függvényt listatöbbször() néven, aminek 2 paramétere egy lista és egy természetes szám. listatöbbször(l,n) térjen vissza False-szal, ha a listában nincs legalább n különböző elem, egyébként pedig True-val.

3.

Definiáljunk egy függvényt rendezett_e() néven, aminek egy paramétere egy egész számokból álló lista, és eldönti, hogy rendezett-e a lista. Ha rendezett, akkor térjen vissza True-val, egyébként False-szal. Ha listában egy elem is többször szerepel, akkor térjen vissza None-nal.

Válogatás

Adott egy számokat tartalmazó L listánk, írjunk programot, mely két listába válogatja L elemeit, negatívakat az egyikbe, nem negatívakat a másikba.

   L = [-1, 2, 5, -2, 3, -4, -5, 2, -2, 0, 5, 5, 6, 3, -3]

Prímfaktorizáció

Írjunk egy függvényt prím_faktorizáció() néven, aminek bemenete egy természetes szám és egy olyan listával tér vissza, amiben párok vannak. A pár első tagja adja vissza, hogy melyik prím szerepel a faktorizációban, a második tagja pedig, hogy milyen hatvánnyal szerepel.
(Tipp: Felhasználható erre a célra a max_exp() függvény.)
Például:

  prime_decomp(90)
  [(2, 1), (3, 2), (5, 1)]

Lista a listában

Definiáljuk egy függvényt, aminek 2 bemenete van, egy lista, amiben listák vannak és a másik paramétere egy természetes szám. A listahossz(l,n) függvény adja vissza az l listában található azon listák számát, melyek n hosszúak.

Például:

  listahossz([[1,2,3],[2,3],[1,2,6,5],[2,3,2]], 3)
  2

Szélsőértékek

Írjuk meg a minimum() és maximum() függvényt, aminek a bemenete egy lista és kiemenete a lista legkisebb, illetve legnagyobb eleme.

Legnagyobb, legkisebb

Írjunk egy két paraméteres függvényt szelsoertek néven, első paramétere legyen: l, ami egy számokat tartalmazó lista, a második pedig egy True vagy False érték

A függvény térjen vissza a lista legnagyobb elemek indexeivel, ha a második paraméter True, egyébként pedig legkisebb elemének indexeivel.

Tuple

Definiáljunk egy függvényt lookup() néven, aminek 2 argumentuma van. A második argumentuma egy lista, ami 2 hosszú tuple-ket tartalmaz, az első argumentum pedig a kulcs. A lookup(kulcs, lista) hívás térjen vissza az első olyan tuple második tagjával, aminek az első tagja megegyezik a kulcs bemenettel. Ha nincs ilyen tuple a listában, akkor térjen vissza None-nal.

Legnagyobb közös osztó

Definiáljuk az lnko() függvényt, aminek paramétere két természetes szám és visszatér a legnagyobb közös osztójukkal. (Ehhez felhasználható a prím_faktorizáció() függvény.)

Személyes eszközök